מצפן חינוכי אישי

אני מאמין חינוכי

'מצפן חינוכי אישי' הוא מהלך שבאמצעותו אנשי חינוך עם התנסויות עשירות בשדה החינוך, מנסחים ומדייקים את האני מאמין חינוכי שלהם.

ניסוח האני מאמין חינוכי לא מגיע רק מתוך הזדהות עם מקורות חיצוניים או ממה שכבר ידוע ומוכר. הניסוח מגיע מתוך הקשבה לידיעה פנימית שמקורה בהתנסויות וחוויות אישיות רבות ועשירות בשדה החינוך.

בתהליך זה מתפתח ניסוח אני מאמין חינוכי אותנטי, עמוק ואישי של המהות החינוכית. יתר על כן, לתהליך הניסוח עצמו יש כוח מתמיר ויכולת להשפיע על העשייה החינוכית.

ניסוח אני מאמין חינוכי מתוך התבוננות והקשבה פנימית

'מצפן חינוכי אישי' עוסק באני מאמין חינוכי בדרך שמחברת למקורות הפנימיים ומניעה קדימה את המעשה החינוכי.

המהלך הוא בהשראת פרקטיקה שנקראת חשיבה בקצה הידיעה (TAE) של פרופ' ג'נדלין. הפרקטיקה מאפשרת את החיבור פנימה ואת ניסוח המשמעות משם, במקום בו המשמעות מורגשת, אבל עוד לא מנוסחת. 

התהליך הייחודי של חשיבה בקצה הידיעה תורם לכוונון עדין ומדוייק של המצפן הפנימי, במקרה זה – של אנשי חינוך (מנחים, מנהלים, מורים, תומכי הוראה ועוד).

ההקשבה פנימה היא מחוללת שינוי, ובכוחה להזרים אנרגיה חדשה ולתרום לאקלים חינוכי מיטבי. זאת על-ידי יצירת מרחב שמאפשר מקום לאישי ולמקצועי, ומאפשר למשתתפים לבחון לעומק את המהותי והמשמעותי להם.

ניסוח אני מאמין חינוכי בסדנאות שלנו

'מצפן חינוכי אישי' מיועד לנשות ואנשי חינוך שמבקשים לחקור לעומק שאלות הנוגעות למהות ולמשמעות בשדה החינוכי:

מה משמעותי לי בחינוך?

למה חשוב לי לעסוק בחינוך?

להיזכר לשם מה אני עושה את מה שאני עושה, ואת איך שאני עושה?

מה ייחודי רק לי ולדרך שלי בחינוך? מה אני מביא.ה לעולם?

כל אלה הן שאלות גישה אל ידיעה פנימית בתוכנו שמחזיקה משמעות רחבה שנובעת מאינספור התנסויות וחוויות שלנו בשדה החינוכי. אולם, לידיעה פנימית זו אין מילים, והיא אינה מנוסחת עדיין, ועל-כן היא איננה בהישג הכרתנו. הפרקטיקות של "חשיבה בקצה הידיעה" מאפשרות לנסח מתוך הידיעה הפנימית ולהכיר חלקים שלא היו נגישים לנו, במחשבתנו.

עיסוק בקצה הידיעה בשאלות האלה מחזיר את החיוניות ואת המשמעות לעבודת החינוך היומיומית הקשה והכל כך חשובה, ומדייק למה שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים בחינוך.

  • מומלץ במיוחד לצוותים חינוכיים בבתי ספר, צוותי הנחיה בארגונים חינוכיים, צוותי הוראה במכללות ואוניברסיטאות.
  • סדנאות מסוגים שונים: סדנאות היכרות, סדנאות תהליכיות לרכישת הכלים של מצפן חינוכי אישי. 
  • המפגשים פנים אל פנים. במקרים מיוחדים ניתן לחשוב יחד על חלופות היברידיות.
  • מספר המשתתפים מוגבל לעד 15.
  • תכנית 'מצפן חינוכי אישי' מוכרת ב"גפן".
 
 ליצירת קשר: ד"ר אורית פרנפס 054-4973757   

מאמרים קצרים שכתבנו על "מצפן חינוכי אישי"

conversation

הקשבה 'למצפן חינוכי אישי' – סדנה עם צוות חינוכי

מצפן חינוכי אישי יוצא לדרך.
בתחילת החופש הגדול קיימנו סדנה ראשונה בת 10 שעות עם צוות מורים בבית-ספר על יסודי איזורי בעמק יזרעאל. הנכחנו את האפשרות של ניסוח מהות חינוכית של המשתתפים באמצעות פרקטיקות מתקדמות של הקשבה וניסוח משמעות בתוך קונטקסט צוותי, שיתופי ותומך. צעד חשוב לקראת הצעדים הבאים…

קרא עוד »

מצפן חינוכי אישי – קצת יותר מנאום מעלית

מצפן חינוכי אישי נולד במרץ 2021, ומאז החל ללכת ולפגוש עולם. המפגש עם העולם ביקש מאיתנו לנסח – מה זה מצפן חינוכי אישי, למה זה חשוב ומה מאפיין את המהלך שלו. רצינו להבהיר את כל אלה באופן פשוט ונגיש דיו, אבל גם נאמן למהות ולרעיונות העמוקים שבסיס מצפן חינוכי אישי. 

קרא עוד »
קצה הידיעה

קצה הידיעה

TAE, חשיבה בקצה הידיעה, היא הפרקטיקה השניה שפרופ' יוג'ין ג'נדלין פיתח, לאחר ההתמקדות. זוהי דרך שיטתית לחשוב על העולם ועל עצמינו מעבר למה שידוע לנו בהכרה, מעבר לקצה הידיעה – על-ידי התייחסות ישירה אל משמעויות שאינן מנוסחות עדיין במילים, אבל הקצה שלהן מורגש.

קרא עוד »

נשות חינוך שהשתתפו בסדנאות שלנו אומרות

אלירז
אלירזמורה בבית-ספר עמקים-תבור
קרא עוד
ההקשבה הזו, לתת לבן אדם את האפשרות להקשיב. להיות קשוב אל תוך עצמו, לקולות שלו אל תוך עצמו, אל מול הסביבה שלו. ורק המקום הצנוע הזה, אל מול זה, ואיזה דבר נפלא יוצא.
מיכל
מיכלמורה בבית-ספר עמקים-תבור
קרא עוד
אני חושבת שהמתנה הכי גדולה ביומיים האלה היתה באמת המקום המאפשר הזה. שניה להסתכל על עצמינו פנימה, כי זה לא דברים שקורים לנו ביומיום, ואין לנו הזדמנויות לדברים האלה ביומיום. כל המקומות האלה מגדילים כל אחד מאיתנו והופכים אותנו ליותר בשלים ויותר מפותחים.
נעה ספוז'ניק
נעה ספוז'ניקמורה בתיכון החממה
קרא עוד
אני חושבת שהמתנה הכי גדולה ביומיים האלה היתה באמת המקום המאפשר הזה. שניה להסתכל על עצמינו פנימה, כי זה לא דברים שקורים לנו ביומיום, ואין לנו הזדמנויות לדברים האלה ביומיום. כל המקומות האלה מגדילים כל אחד מאיתנו והופכים אותנו ליותר בשלים ויותר מפותחים.
הדס שדות
הדס שדותיזמית חינוכית ומורה למדעים
קרא עוד
זה חיבר אותי בין המקצועי לאישי. זה נתן חיבור לילדה שבי. יש את הרובד המקצועי של מה חשוב לי בתור מורה ויש את מה שחשוב לי פנימה. פתאום הבנתי שמה שחשוב לי שיקרה זה גם מה שחשוב לי שיקרה לילדה פנימה.
הקודם
הבא

שתי דרכים ללמוד, לחשוב, להבין:

האחת, לארגן מחדש מושגים ישנים ומוכרים.

השנייה, לעמוד בנקודה שבה אנחנו תקועים, היכן שמורגשת תחושה שיש שם עוד מה שרוצה להתבטא אבל לא יודע בינתיים איך, לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם.

יוג'ין ג'נדלין


"לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם..." (ג'נדלין)

דילוג לתוכן