רעיון ראשון: צעד קדימה מתנועת החיים

עקבות צעדים על החוף. צעד קדימה מתנועת החיים

ג'נדלין טבע את המושג "implying" ואחד התרגומים החופשיים שלו הוא "תנועת חיים". תנועת החיים היא מה ששואף בגוף החי ומבקש לנוע הלאה, לעשות צעד קדימה, בכל מצב חיים. תנועת החיים מנביעה את הצעדים הבאים של תהליך החיים – צמא מבקש רוויה, רעב מחפש שובע, פרץ אנרגיה מחפש פורקן. כך גם סקרנות מבקשת מענה, אתגר מחפש פתרון ושאיפה לביטוי מבקשת יצירה. למידה, כמו תהליכי חיים אחרים, היא תהליך המונע מכוח החיים, מתנועתם ומשאיפתם קדימה. החיים עצמם, יוצרים את הדחף להתקדם, להתפתח וללמוד (חישבו על-תינוק המנסה לזחול, או על פעוט שלומד ללכת). תנועת החיים רוחשת בפנימיותו של הילד ומנביעה התפתחות. גישת "למידה מתוך תנועת החיים" מבקשת להיות סביבה שמאפשרת לילד להנביע את צעדיו ולשאת את תנועת החיים שלו קדימה אל צעדיו הבאים.

תנועת החיים רוחשת בפנימיותו של כל חי, ומנביעה את הצעדים הבאים של תהליך החיים. הנה דוגמה:

תינוקת יושבת במיטתה. היא מותחת את ידיה להיאחז בשריגי המיטה. תנועת חיים מפעמת בגופה ומבקשת להיאחז, לגבוה, להימתח. מידי פעם היא מתרוממת מעט, כמעט עומדת ואז נופלת. אבל היא לא מתייאשת. מנסה שוב, ונופלת. ועוד פעם… בפעם הראשונה שבה היא נאחזת בשפת המיטה, וזו מאפשרת לה להתרומם עוד מעט, היא חשה את גופה מתוח, מיוצב על-ידי המיטה, אולי חשה ביטחון ביציבה הזו,
ומרחב הראיה שלה נפתח כפי שלא היה קודם. תנועת החיים שאפה למעלה, אבל התרחשות העמידה במיטה היא חדשה, היא לא הייתה ידועה לתינוקת קודם. עכשיו, כשהיא שם, התחושה מפתיעה, רעננה, והיא פותחת אפשרויות כאלה שלא היו קודם. תנועת החיים נישאה וצעד חדש לגמרי התרחש. ואנחנו אומרים שהתינוקת למדה לעמוד במיטה. ,(Carried Forward) קדימה.


כשאנו קשובים ופועלים מתוך תנועת החיים, אנחנו פועלים לקראת משהו שאיננו עדיין, לקראת הדבר אליו תנועת החיים שואפת שלא נמצא עכשיו. כאשר יגיע משהו וישא את תנועת החיים קדימה, רק אז נוכל לומר שזה הדבר אליו שאפה תנועת החיים, והוא אשר נשא אותה קדימה אל הצעד הבא שלה. 

 

דוגמה מובהקת יותר מעולם הלמידה:
הילד לא מבין משהו. יכול להיות שזה מושג, או תהליך, או פתרון של בעיה כלשהי. זה מטריד אותו, זה לא מסתדר לו, הוא רוצה להבין (יש בו תנועת חיים להבין). אנחנו, הורים, או מורים, ניגשים לעזור. אנחנו מסבירים בדרך אחת, והילד מהנהן, עיניו מזוגגות, הוא נראה לא מרוצה, עדיין מוטרד. אין נשיאה קדימה. תנועת החיים עדיין שם, מבקשת איזשהו הסבר מובן. אנחנו מנסים הסבר אחר, הילד מוקיר את מאמצינו
ואומר: "כן, כן" אבל די ברור לנו – תנועת החיים לא זזה, היא שם, מבקשת עדיין את אותו הדבר. ואז עולה בנו הסבר נוסף, אולי עם דוגמה, או הדגמה ממשהו מחייו של הילד, ואור קלוש נדלק בעיניו של הילד, אנחנו מנהלים אתו דיאלוג, ואחרי מספר דקות הילד קורא: "אה! עכשיו הבנתי", וגם מוסיף את ההסבר במילים שלו, חיוך של רווחה על פניו, וברור לגמרי שתנועת החיים ששאפה להבין, נישאה קדימה, ועכשיו הוא בצעד הבא.

להרחבה, אתם מוזמנים לקרוא פוסטים מומלצים בבלוג המתייחסים לרעיון זה.

ליווי הורי

ליווי תהליכי למידה

ליווי של תהליכי למידה הוא ריקוד עדין עם תנועת החיים של הילד. איך להיות שם כשתנועת החיים תקועה? איך להבחין בתנועה הזורמת ולא להפריע לה להתרחש? איך לזהות למה היא זקוקה כדי לנוע והתקדם? הפוסט הזה מציע דוגמה ומנתח אותה.

קרא עוד »
צעד קדימה מתנועת החיים

צעד אחד בתנועת החיים

תנועת החיים מנביעה את הצעד הבא, היא שואפת אליו, מחפשת דרכים אליו, אך כל עוד הצעד הבא לא התרחש עדיין, היא אינה יודעת מה הוא יהיה. הפעם אני בוחנת את האופן שבו מתרחש הצעד הבא שמנביעה תנועת החיים, בלמידה ובכלל.

קרא עוד »
למידה מתנועת החיים

למידה מתנועת החיים

למידה, כמו תהליכי חיים אחרים, היא תהליך המונע מכוח החיים, מתנועתם ומשאיפתם קדימה. בעוד שזה ניכר אצל תינוקות וילדים קטנים, נראה שמשהו משתנה כאשר ילדים נכנסים למערכת לימוד פורמאלית.

קרא עוד »