בשבילי הלמידה

ד"ר אורית פרנפס והדס שדות

בתי-ספר

סיורי "בשבילי הלמידה" בבתי-ספר מעוררי מחשבה והשראה

בקיץ 2021 החלטנו, הדס ואני, לבקר באופן תדיר בבתי-ספר מעניינים, שנעשית בהם עבודת חינוך איכותית, שהתלמידים בהם מעורבים, ולומדים בחיות, ערנות בחיבור ובתחושת משמעות. יצרנו רשימת בתי-ספר שעניינו אותנו, ויצאנו למרחבים. בכל שבועיים סיירנו בבית-ספר מרתק אחר, והזמנו נשות ואנשי חינוך שרוצים להצטרף. בסיום כל סיור כתבנו מאמר מושקע על בית-הספר בעקבות הסיור. 

לאחר ביקור בתשעה בתי ספר בשנה הראשונה, הבנו שתכנית הסיורים הובילה אותנו למסע מופלא. כל בית-ספר הוא עולם ומלואו שאפשר ללמוד ממנו המון, ולראות ילדים שמתחברים אל העניין והסקרנות שלהם, שפועלים בחיוניות, ושאוהבים להיות במקום הזה שנקרא בית-ספר. ביקורים בבתי-ספר כאלה מאירים את מה שטוב בחינוך כאן, וזה מעורר הרבה תקווה – שאפשר, שיש אינספור דגמים לחינוך טוב ואיכותי. בנוסף, נרקמים קשרים מקצועיים ואישיים בין משתתפות ומשתתפי הסיורים.

בקיץ 2022 ערכנו בשיתוף עם קהילת הפייסבוק "זרקור – להאיר את הטוב בחינוך" (היתה "בשביל הלמידה") רשימה של 14 בתי-ספר בהם נבקר השנה. והרשימה רק מתארכת.

מוזמנים ומוזמנות להצטרף אלינו. פרטים כאן למטה.

מידע על סיורים בבתי-ספר

בכל שבועיים בערך יוצאים לדרך לסיור באחד מבתי-הספר.

היום בשבוע נקבע בתיאום עם בית-הספר ובשאיפה שכל סיור ייערך ביום אחר כדי לאפשר לאנשים שונים להגיע.

בדרך-כלל מספר המשתתפים בסיור מוגבל ואנחנו מודיעות על כך מראש. ההצטרפות לסיור היא על-פי סדר ההרשמה לקבוצת הווטסאפ של הסיור.

מידע שוטף על הסיורים לבתי-ספר מופיע "זרקור – להאיר את הטוב בחינוך".

בנוסף, ניתן להצטרף לקבוצת ווטסאפ שקטה "בשבילי הלמידה" כדי לקבל מידע עדכני על הסיורים הבאים.

כאן למטה ניתן לקרוא את כל מאמרי הסיכום שכתבנו על בתי-הספר בהם ביקרנו. כדי לראות את הסיכומים כולם יש ללחוץ על "לפוסטים נוספים".

מאמרים קצרים על הסיורים בהם היינו

בית-ספר אדם וסביבה

בית-ספר א.ד.ם וסביבה בגעש

בית-ספר א.ד.ם וסביבה בגעש מושתת על ארבעה יסודות עיקריים – אכפתיות, דמוקרטיה, מיצוי הפוטנציאל, ועל תחום עשייה מרכזי של לימודי הסביבה והאקולוגיה (בית חינוך "ירוק"). בית החינוך מהווה בית חם, איכותי ומשמעותי לכל המתחנכים בו ויוצר סביבה המפתחת בילד.ה את כל ממדי אישיותו: אינטלקטואלית, ערכית-חברתית ורגשית.

קרא עוד »
בית-ספר תבל

בית-ספר תבל בירושלים

בית-ספר תבל הוקם לפני 5 שנים בשאיפה להציע אלטרנטיבה למודל הקיים בבתי-ספר ממלכתיים בחטיבות הביניים, שמייצר פעמים רבות ניכור ושיעמום. בית-ספר תבל מנסה לממש את המטרות הבאות:
א. למידה עצמאית
ב. בחירה
ג. עבודה פרטנית עם תלמידים

קרא עוד »
רמת נגב

תיכון רמת נגב ובית-ספר משאבים

אגף חינוך וקהילה ברמת נגב מגדיר ופועל לאורם של שלושה עקרונות מובילים:
1. הילד.ה כשלם.ה
2. המרחב כאקוסיסטם
3. עקרון ה- Agency
תיכון רמת נגב, ובית-ספר יסודי משאבים, מממשים באופן יצירתי ומרתק את העקרונות האלה.

קרא עוד »