להורים

למידה מתרחשת בכל מקום ובכל זמן. חלק גדול וחשוב מהלמידה מתרחש בבית, במחיצת ההורים, בתיווכם ובליווי שלהם. להורים השפעה מכרעת על התפתחותם ולמידתם של ילדיהם, הם מהווים עבורם את הסביבה המזינה, התומכת והמאפשרת תנועה קדימה.

הרעיונות הפילוסופיים של פרופ' יוג'ין ג'נדלין מזמינים הסתכלות רעננה וחדשנית על תהליכי למידה וליווי הורי. הפילוסופיה של הבלתי מנוסח של ג'נדלין עוסקת בתהליכי חיים, בקשר בין משמעות, חוויה וחשיבה, ומיושמת באופן רב עוצמה בשדות שונים. 

אמא וגור פילים

ליווי תהליכי למידה והתפתחות של הילד

אצל תינוקות וילדים קטנים אנחנו רואים תהליכים של למידה (למשל, זחילה, הליכה, אכילה עם כפית, דיבור ועוד) שבהם ניתן להבחין בבירור בתנועת החיים, וגם לחזות בנשיאה קדימה.
משהו בהם שואף, מתנבע (למשל, להתקדם, להגיע קרוב יותר לחפץ), ובאיזשהו שלב תנועת החיים נישאת קדימה (למשל, כשגופם מתקדם בצעדי זחילה) זהו תהליך טבעי שטומן בחובו למידה והתפתחות.
אבל לא תמיד יש נשיאה קדימה .ישנם מצבים בחיים שבהם הסביבה מחניקה את תנועת החיים של הילד. החנקת תנועת החיים יכולה לבוא לידי ביטוי בפאסיביות, חוסר חיוניות, שעמום, תסכול, מוטיבציה נמוכה ועוד.

כולנו מכירים את ההתנהגויות הללו, אבל לא תמיד קל להצביע ממה הן נובעות. לעיתים קרובות אנחנו מפנים אצבע מאשימה לכיוון הילד שהוא לא מתאמץ מספיק, שהוא מפונק, שהוא נוקט בגישה שלילית ולא מצליח לראות מעבר לזה. אבל זהו למעשה ביטוי של מעצור, תנועת חיים ששאפה קדימה, לא יכולה להינשא קדימה, וביכולתינו להיות עם הילד באופן שיאפשר לו להתחבר שוב לתנועת החיים שלו.
מתוך ההכרה כי ילד מאושר, מלא חיות וחווה ערך ומשמעות, הוא זה הקשוב לתנועת החיים שלו ונענה לה, מונחת כאן ההצעה להביא את תנועת החיים אל מרכז זירת הלמידה וההוויה. מנקודת מבטו של ההורה – לפתח רגישות למצבי למידה וחיים שבהם הסביבה נושאת או לא נושאת קדימה, ולתמוך בתהליכי למידה שנובעים מתנועת החיים ונושאים אותה קדימה.

ההרצאות והסדנאות הבאות נועדו לחשוף לגישת "למידה מתנועת החיים" מנקודת מבט של הורים, דרך נושאים שונים.

הרצאות וסדנאות בגישת "למידה מתנועת החיים" להורים

"אמא, משעמם לי" – על מעורבות, הנעה פנימית ועניין

סדנה בת שעה וחצי בנושא מעורבות ומוטיבציה של ילדים ואיך מתמודדים עם נושאים אלה בבית.
נפתח הבנה עמוקה איך עובדת מעורבות והנעה פנימית, דרך גישת "למידה מתנועת החיים". נקבל רעיונות כיצד לעזור לילדכם באמצעות צעדים נכונים לפתח מעורבות ועניין, ואפילו להיכנס למצב של "זרימה". נקבל כלים כיצד ניתן לתמוך ולסייע לילדכם להתחבר ולהיות מעורב בפעילות בעלת ערך. ואפשר יהיה ליישם את מה שלמדתם עם ילדכם כבר למחרת.

לפרטים המלאים >>
ליווי הורי

ללמוד זה לא רק בבית-ספר. איך תלוו את ילדכם בתהליכי התפתחות ולמידה – מפגש חשיפה לגישה

מה זה אומר ללוות תהליכי למידה? לתת יד? לכוון? לעזור? למצוא פתרונות? לאפשר?
בסדנה אחשוף מעט מהרעיונות שעומדים בבסיס גישת "למידה מתנועת החיים", ואציע כלים מעשיים בהם אנו כהורים יכולים להעצים את הילדים שלנו ואת כוח ההתפתחות הפנימי שבהם, המנתב אותם קדימה. נתייחס לאתגרים שכליים ורגשיים תוך שימוש בדוגמאות מחיי היום יום.

לפרטים המלאים >>

ללמוד מתנועת החיים – סדנת חקר תהליכית

סדנת חקר תהליכית שמתמקדת בתהליכי למידה והתפתחות של ילדים, וליווי של תהליכים אלה. שלושה מפגשים אחת לשבוע.
הסדנה מיועדת לאנשי חינוך, הורים וכל מי שמלווה תהליכי למידה והתפתחות של ילדים.
נצא לתהליך חקירה אישי ומשותף לגילוי, הבנה והתמרה בנושא הלמידה.
מצבי למידה שיביאו המשתתפות יהוו ציר מרכזי בלמידה בסדנה.
הסדנה עצמה תועבר באופן שהמשתתפות בעצמן יעברו תהליך למידה אמיתי בגישת למידה מתנועת החיים.

לפרטים המלאים >>

התעניינות ויצירת קשר

אם אחת או יותר מבין ההרצאות או הסדנאות שלמעלה מסקרנת אותך, את/ה מוזמנ/ת ליצור איתי קשר.

אשמח לשלוח מידע נוסף לפי הצורך, או לשמור את פרטי הקשר ולהודיע לך על ארועים, סדנאות או פעילויות בהמשך.

ניתן לפנות בווטסאפ, במייל או בהודעה כאן, ואני מבטיחה להיות בקשר.

ד"ר אורית פרנפס

הודעה בהקשר לסדנה או הרצאה להורים