להורים

למידה מתרחשת בכל מקום ובכל זמן. חלק גדול וחשוב מהלמידה מתרחש בבית, במחיצת ההורים, בתיווכם ובליווי שלהם. להורים השפעה מכרעת על התפתחותם ולמידתם של ילדיהם, הם מהווים עבורם את הסביבה המזינה, התומכת והמאפשרת תנועה קדימה.

אמא וגור פילים

ליווי תהליכי למידה והתפתחות של הילד

אצל תינוקות וילדים קטנים אנחנו רואים תהליכים של למידה (למשל, זחילה, הליכה, אכילה עם כפית, דיבור ועוד) שבהם ניתן להבחין בבירור בתנועת החיים, וגם לחזות בנשיאה קדימה.
משהו בהם שואף, מתנבע (למשל, להתקדם, להגיע קרוב יותר לחפץ), ובאיזשהו שלב תנועת החיים נישאת קדימה (למשל, כשגופם מתקדם בצעדי זחילה) זהו תהליך טבעי שטומן בחובו למידה והתפתחות.
אבל לא תמיד יש נשיאה קדימה. לעיתים הסביבה של הילד לא נושאת את תנועת
החיים שלו קדימה. ישנם מצבים בחיים, ביניהם מצבי למידה רבים, שבהם הסביבה מחניקה את תנועת החיים של הילד. תנועת החיים שואפת למשהו, והסביבה מזמנת התנסויות שמותירות את תנועת החיים בשאיפתה ולא נושאות אותה קדימה, אל הצעד הבא שלה. החנקת תנועת החיים יכולה לבוא לידי ביטוי בפאסיביות, חוסר חיוניות, שעמום, תסכול, מוטיבציה נמוכה ועוד.

כולנו מכירים את ההתנהגויות הללו, אבל לא תמיד קל להצביע ממה הן נובעות. לעיתים קרובות אנחנו מפנים אצבע מאשימה לכיוון הילד שהוא לא מתאמץ מספיק, שהוא מפונק, שהוא נוקט בגישה שלילית ולא מצליח לראות מעבר לזה. אבל זהו למעשה ביטוי של מעצור, תנועת חיים ששאפה קדימה, לא יכולה להינשא קדימה, וביכולתינו להיות עם הילד באופן שיאפשר לו להתחבר שוב לתנועת החיים שלו.
מתוך ההכרה כי ילד מאושר, מלא חיות וחווה ערך ומשמעות, הוא זה הקשוב לתנועת החיים שלו ונענה לה, מונחת כאן ההצעה להביא את תנועת החיים אל מרכז זירת הלמידה וההוויה. מנקודת מבטו של ההורה – לפתח רגישות למצבי למידה וחיים שבהם הסביבה נושאת או לא נושאת קדימה, ולתמוך בתהליכי למידה שנובעים מתנועת החיים ונושאים אותה קדימה.

ליווי תהליכי למידה והתפתחות של ילדים הוא תהליך עדין וקשוב מאד:

בפוסטים הבאים תוכלו למצוא כיוונים לענות על השאלות הללו, עם דוגמאות אמיתיות מהחיים:

60 שניות על האטה בחינוך

כנס פרקטיקות של האטה בחינוך התקיים באמצע אוקטובר 2020. בפוסט הזה אני מביאה את ה"פיץ'" שלי על האטה בחינוך כפי שהבאתי אותו בכנס, בפאנל המרכזי. והפעם – בשבח המינימליזם – ב- 60 שניות.

קרא עוד »

למידה מרחוק – מתנועת החיים

למדנו דבר אחד או שניים מאז הסגר הראשון. אבל עם יד על הלב, קשה לומר שפיצחנו את חידת הלמידה מרחוק. איך יוצרים לילדים מרחוק סביבה שתאפשר להם למידה נלהבת, מלאת עניין, משמעותית, מחוברת למקום שבו הם נמצאים? ועוד מרחוק?

קרא עוד »
לדמיין חינוך איטי

תתארו לכם חינוך איטי

בחצי שנה האחרונה אני עוסקת בחינוך איטי, ומבחינתי הוא די מתערבב עם "למידה מתנועת החיים". בפוסט הזה אני מנסה לדמיין, לתאר לעצמי, איך אני רואה חינוך איטי, בפועל.

קרא עוד »

סדנאות להורים: למידה מתנועת החיים הלכה למעשה

ליווי הורי

ללמוד זה לא רק בבית-ספר. איך תלוו את ילדכם בתהליכי התפתחות ולמידה? – מפגש חשיפה

מה זה אומר ללוות תהליכי למידה? לתת יד? לכוון? לעזור? למצוא פתרונות? לאפשר?
בסדנה אחשוף מעט מהרעיונות שעומדים בבסיס גישת "למידה מתנועת החיים", ואציע כלים מעשיים בהם אנו כהורים יכולים להעצים את הילדים שלנו ואת כוח ההתפתחות הפנימי שבהם, המנתב אותם קדימה. נתייחס לאתגרים שכליים ורגשיים תוך שימוש בדוגמאות מחיי היום יום.

לפרטים המלאים >>
אמא פילה עם בנה - ליווי הורי

ליווי תהליכי התפתחות ולמידה של ילדים – סדנת העמקה

מהו התפקיד שלכם בלמידה מעבר לתפקיד של בית-הספר?
איך תומכים, מלווים ומטפחים למידה והתפתחות אצל הילדים?
איך מלווים את התנועה והלמידה של הילד? איך תומכים ומזמינים ללא יצירת התנגדות?
איך ניצור סביבה מזמינה ותומכת ליצירה ולמידה?
כיצד נקשיב לילד (ולא רק עם האוזניים)?

בסדנה נרכוש כלים מעשיים למענה על כל אלה, תוך התבססות על רעיונות הגישה.

לפרטים המלאים >>