אודותיי

נעים מאוד, אני ד“ר אורית פרנפס. חוקרת תהליכי למידה, מרצה, משחקת ברעיונות, ועושה כל שביכולתי לקידום ושיפור החינוך. אני בת-זוג לאיציק, אמא ל 3 בנות, שמהן למדתי ואני לומדת המון, על למידה, ובכלל.

למידה תמיד ריתקה אותי. גם מתוך התנסות אישית, וגם מתוך צפיה והנחיה של ילדים. תמיד היתה בי כמיהה ללמידה אחרת – חיה, מחוברת ומחלחלת לרבדי העומק של הלומד.

במסעי בשדה החינוך עברתי דרך הוראה במסגרות שונות, הכשרת מורים, פיתוח ויישום טכנולוגיה בחינוך, פיתוח תכניות לימודים ומחקר חינוכי. החיים הביאו אותי לארצות הברית לפרק בן שמונה שנים, שם שאבתי השראה רבה מהמנחה שלי לדוקטורט באוניברסיטת ברקלי, פרופסור אנדי דיססה, להתבוננות סקרנית בתהליכי למידה של ילדים, ואך טבעי היה לנוע אל עבר מחקר חינוכי והוראה במסדרונות האקדמיה.

אורית פרנפס

במשך שנים חקרתי ולימדתי באוניברסיטת תל-אביב, ואחר-כך הצטרפתי כחברת סגל למחלקה לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון, שם המשכתי לפתח ולחקור תהליכי למידה של ילדים בדגש על משמעות בלמידה. המחקר העיקרי שלי בשנותי האחרונות באקדמיה היה על חוויות למידה משמעותיות, והוא לווה בכתיבה בבלוג שזוכה עד היום להתעניינות מצד אנשי חינוך ואחרים. 

במהלך שנת 2015 נפרדתי מהעולם האקדמי כדי לאפשר לעצמי לפגוש ולהתפתח בעולמות נוספים. 

בהדרגה, נכנסתי לעולמו הפילוסופי של פרופ' יוג'ין ג'נדלין והתמחיתי בשתי הפרקטיקות שהוא פיתח. את פרקטיקת ההתמקדות (Focusing) למדתי עם רונה רענן שפריר ועם ליאורה בר-נתן. בהמשך למדתי עם דנה גניהר את פרקטיקת ה TAE (חשיבה בקצה הידיעה – Thinking At the Edge).

במקביל לתהליך ההסמכה בהתמקדות וההתמחות ב TAE, העמקתי בעולמו הפילוסופי של פרופ' יוג'ין ג'נדלין דרך קריאת ספרו "A Process Model" וכתביו האחרים, תחילה בקבוצה בהנחיית דנה גניהר ודן שאכטר, וכיום עם עמיתים. 

הלמידה וההתמחות שלי בתחומים אלה משפיעה באופן עמוק וטרנספורמטיבי על תפיסותי באופן כללי, ועל חיבורים עם עולם החינוך והלמידה. "למידה מתנועת החיים" התפתחה מתוך תהליך זה. כמו כן, אני מיישמת את חשיבה בקצה הידיעה (TAE) בדרכים שונות בתחום החינוך ומעבר לו, ומלווה באופן פרטני תהליכי TAE. 

קורות חיים:   עדכניים 2023      אקדמיים 2017

אירוח בבלוגים ופודקאסטים

לחשוב בקצה הידיעה – פרק 138 בפודקאסט עושים שינוי

ערן שטרן מראיין את ד"ר אורית פרנפס 

7.5.23

בשולי המילים – הבלוג של שולי השלי

אורית פרנפס מאטה קצב

16.3.22

 

המדריכה – הבלוג של הגר עוז

למידה מתנועת החיים עם ד"ר אורית פרנפס

11.1.2021

 

מינימל אמא – הבלוג של אפרת אייל

מינימליזם בחינוך – ד"ר אורית פרנפס על חינוך איטי

11.11.2020

החממה לבלוגינג מקצועי – בתוך הבלוג של יונית צוק

ד"ר אורית פרנפס – למידה מתנועת החיים

ashim-d-silva-100979

שנשמור על קשר?

הירשמו לניוזלטר וקבלו למייל עדכונים ותכנים ממני: פוסטים בבלוג, ועדכונים ישר מהתנור על כל מה שחדש כאן. המייל שלכם יישאר חסוי.

דילוג לתוכן