האטה בחינוך

מיקה דפני, אורית פרנפס, ענת שפירא לביא

האטה בחינוך

אחת ההשתמעויות של 'למידה מתנועת החיים' היא שתהליך הלמידה נובע מהמקצבים הפנימיים של הילד. מי שצריך להיות פעיל בהתנסויות למידה, בבניית המבנים הפנימיים, זה הילד. לכן, למידה משמעותית צריכה להיות מחוברת לתנועת החיים של הילד, למקצבים הפנימיים שלו, לצעדים הטבעיים לו. זה יוצר צורך בחינוך איטי יותר, מותאם יותר לילדים ולמקצבים הפנימיים שלהם.

החיבור שנוצר אצלי בין 'למידה מתנועת החיים' לבין 'תנועת ההאטה' התהווה מתוך הכרות רבת שנים עם רעיונות ההאטה, וזיהוי רקמת הקשרים לרעיונות שמעסיקים אותי. פניה לעמית נויפלד, מוביל 'תנועת ההאטה' בארץ, הביאה ליצירה של שותפות מבורכת עם שתי נשות חינוך שהתעניינו בקשר בין האטה וחינוך. בתחילת תקופת הקורונה, במרץ 2020, מיקה דפני, ד"ר ענת שפירא לביא ואני התחלנו להוביל יחד תחום חדש: "האטה בחינוך", בחסות הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות.

מדוע חינוך איטי? כדי להחזיר את הלמידה למקומה הטבעי והמשמעותי, ולאפשר נחת והעמקה בלמידה לאנשי חינוך ולתלמידים כאחד. 

מה זה חינוך איטי?

האטה בחינוך נולדה בהשראת תנועת ההאטה, תנועה תרבותית שמנסה להביא למפנה בצורה שבה אנחנו מתנהלים בכל תחומי החיים: אוכל, הרגלי צריכה, תיירות ותרבות פנאי, איזון בית-עבודה ועוד. 

מרחב האטה בחינוך נוצר במטרה להחזיר את הלמידה למקומה הטבעי והמשמעותי, ולאפשר נחת והעמקה בלמידה לאנשי חינוך ולתלמידים כאחד. מרחב האטה בחינוך הינו בחסות הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות.

המטרה היא לקדם תפיסות ופרקטיקות של חינוך איטי בישראל ולהוביל שינוי חינוכי-תרבותי, שיאפשר לנשות ולאנשי חינוך, ולמערכת החינוכית כולה, לשלב עקרונות של האטה בחינוך באופן מקדם ומיטיב.

מרחב האטה בחינוך - מידע, מפגשים, משאבים

אתר האטה בחינוך  הוקם כדי לתת במה לנושאים הקשורים להאטה בחינוך, רעיונות האטה בחינוך ופעילויות האטה בחינוך בשטח. 

האתר כולל, בין היתר: 

  • מידע על כל מפגשי הפורום שהתקיימו מאז הקמת האטה בחינוך וכן מפגשים עתידיים.
  • עקרונות האטה בחינוך
  • הרצאות וסדנאות של האטה בחינוך
  • מאמרים שנכתבו בארץ ובעולם על חינוך איטי
  • סרטונים ממפגשים וכנסים
  • פעילויות הקורות בשטח
  • יש גם אפשרות להצטרף לקהילה דרך האתר, ולקבל מידע שוטף.

 

מוזמנים להיכנס לאתר ולהתרשם מהעשייה בתחום.

מאמרים בנושא חינוך איטי באתר של 'תנועת ההאטה'

פרק על האטה בחינוך בפודקאסט

צחי חנניה מראיין אותנו בפרק מיוחד להאטה בחינוך, בפודקאסט "חייזרים חינוכיים". מומלץ למי שמתעצל לקרוא מאמרים, ומעדיף להקשיב בזמן הליכה נינוחה בטבע…

מאמרים מהבלוג על חינוך איטי

אתגרי העתיד

בית ספר אתגרי העתיד בחריש 

בית ספר אתגרי-העתיד הוא חטיבת ביניים ותיכון ביישוב חריש. בית-הספר משלב חינוך פורמאלי עם חינוך בלתי פורמאלי, עם דגש על הקשר המשמעותי והאיכותי בין המחנך לחניך.

קרא עוד »
למידה בתנועה

למידה בתנועה – משהו חדש קורה!

למידה בתנועה היא מודל שפיתחנו – המודל נועד לאפשר לילדים לחוות: למידה טבעית אשר נובעת בין היתר מהמרחב המצוי סביבנו, תוך יצירת תחושת מסוגלות שמאפשרת להתמודד עם אתגרים ושינויים תמידיים ובאמצעות טיפוח של תחושת שייכות וקהילתיות אמיתיים, אשר אינן תלויות במקום ובמבנים, אלא ביצירת קהילה בת קיימא.

קרא עוד »

כשהאטה בחינוך פוגשת צעירים חסרי מנוח

כבר מזמן ברור לנו שיש להביא את בשורת ההאטה בחינוך לשערי האקדמיה. רשמים מסדנה על האטה בחינוך שנערכה עם סטודנטים להוראה במכללת אורנים. הסדנה כללה שלושה מפגשים שעסקו ברעיונות ועקרונות ההאטה, התנסויות בפרקטיקות האטה בחינוך ויישום בשטח.

קרא עוד »

האטה היא לא עניין של מהירות, אלא עניין של איכות (דני לסרי)