האטה בחינוך

מיקה דפני, אורית פרנפס, ענת שפירא לביא

האטה בחינוך

אחת ההשתמעויות של 'למידה מתנועת החיים' היא שתהליך הלמידה נובע מהמקצבים הפנימיים של הילד. מי שצריך להיות פעיל בהתנסויות למידה, בבניית המבנים הפנימיים, זה הילד. לכן, למידה משמעותית צריכה להיות מחוברת לתנועת החיים של הילד, למקצבים הפנימיים שלו, לצעדים הטבעיים לו. זה יוצר צורך בחינוך איטי יותר, מותאם יותר לילדים ולמקצבים הפנימיים שלהם.

החיבור שנוצר אצלי בין 'למידה מתנועת החיים' לבין 'תנועת ההאטה' התהווה מתוך הכרות רבת שנים עם רעיונות ההאטה, וזיהוי רקמת הקשרים לרעיונות שמעסיקים אותי. פניה כמעט מקרית לעמית נויפלד, מוביל 'תנועת ההאטה' בארץ, הביאה ליצירה של שותפות מבורכת עם שתי נשות חינוך שהתעניינו אף הן (באופן בלתי תלוי) בקשר בין האטה וחינוך. בתחילת תקופת הקורונה, במרץ 2020, מיקה דפני, ד"ר ענת שפירא לביא ואני התחלנו להוביל יחד תחום חדש: האטה בחינוך, בחסות הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות.

מה זה חינוך איטי?

האטה בחינוך נולדה בהשראת תנועת ההאטה, תנועה תרבותית שמנסה להביא למפנה בצורה שבה אנחנו מתנהלים בכל תחומי החיים: אוכל, הרגלי צריכה, תיירות ותרבות פנאי, איזון בית-עבודה ועוד. 

תחום האטה בחינוך נוצר במטרה להחזיר את הלמידה למקומה הטבעי והמשמעותי, ולאפשר נחת והעמקה בלמידה לאנשי חינוך ולתלמידים כאחד. 

המטרה היא לקדם תפיסות ופרקטיקות של חינוך איטי בישראל ולהוביל שינוי חינוכי-תרבותי, שיאפשר לנשות ולאנשי חינוך, ולמערכת החינוכית כולה, לשלב עקרונות של האטה בחינוך באופן מקדם ומיטיב.

תרשים העקרונות של האטה בחינוך שפותח על-ידי קהילת האטה בחינוך

מאמרים בנושא חינוך איטי באתר של 'תנועת ההאטה'

פרק על האטה בחינוך בפודקאסט

צחי חנניה מראיין אותנו בפרק מיוחד להאטה בחינוך, בפודקאסט "חייזרים חינוכיים". מומלץ למי שמתעצל לקרוא מאמרים, ומעדיף להקשיב בזמן הליכה נינוחה בטבע…

מאמרים מהבלוג על חינוך איטי

כשהאטה בחינוך פוגשת צעירים חסרי מנוח

כבר מזמן ברור לנו שיש להביא את בשורת ההאטה בחינוך לשערי האקדמיה. רשמים מסדנה על האטה בחינוך שנערכה עם סטודנטים להוראה במכללת אורנים. הסדנה כללה שלושה מפגשים שעסקו ברעיונות ועקרונות ההאטה, התנסויות בפרקטיקות האטה בחינוך ויישום בשטח.

קרא עוד »
חינוך איטי

תתארו לכם חינוך איטי

בחצי שנה האחרונה אני עוסקת בחינוך איטי, ומבחינתי הוא די מתערבב עם "למידה מתנועת החיים". בפוסט הזה אני מנסה לדמיין, לתאר לעצמי, איך אני רואה חינוך איטי, בפועל.

קרא עוד »

האטה היא לא עניין של מהירות, אלא עניין של איכות (דני לסרי)

ashim-d-silva-100979

שנשמור על קשר?

הירשמו לניוזלטר וקבלו למייל עדכונים ותכנים ממני: פוסטים בבלוג, ועדכונים ישר מהתנור על כל מה שחדש כאן. המייל שלכם יישאר חסוי.

דילוג לתוכן