מצפן חינוכי אישי

אורית פרנפס ותומר שגב

אני מאמין חינוכי

'מצפן חינוכי אישי' הוא מהלך שבאמצעותו אנשי חינוך עם התנסויות עשירות בשדה החינוך, מנסחים ומדייקים את האני מאמין חינוכי שלהם.

ניסוח האני מאמין חינוכי לא מגיע רק מתוך הזדהות עם מקורות חיצוניים או ממה שכבר ידוע ומוכר. הניסוח מגיע מתוך הקשבה לידיעה פנימית שמקורה בהתנסויות וחוויות אישיות רבות ועשירות בשדה החינוך.

בתהליך זה מתפתח ניסוח אני מאמין חינוכי אותנטי, עמוק ואישי של המהות החינוכית. יתר על כן, לתהליך הניסוח עצמו יש כוח מתמיר ויכולת להשפיע על העשייה החינוכית.

ניסוח אני מאמין חינוכי מתוך התבוננות והקשבה פנימית

'מצפן חינוכי אישי' עוסק באני מאמין חינוכי בדרך שמחברת למקורות הפנימיים ומניעה קדימה את המעשה החינוכי.

המהלך הוא בהשראת פרקטיקה שנקראת חשיבה בקצה הידיעה (TAE) של פרופ' ג'נדלין. הפרקטיקה מאפשרת את החיבור פנימה ואת ניסוח המשמעות משם, במקום בו המשמעות מורגשת, אבל עוד לא מנוסחת. 

התהליך הייחודי של חשיבה בקצה הידיעה תורם לכוונון עדין ומדוייק של המצפן הפנימי, במקרה זה – של אנשי חינוך (מנהלים, מורים, תומכי הוראה ועוד).

ההקשבה פנימה היא מחוללת שינוי, ובכוחה להזרים אנרגיה חדשה ולתרום לאקלים חינוכי מיטבי. זאת על-ידי יצירת מרחב שמאפשר מקום לאישי ולמקצועי, ומאפשר למשתתפים לבחון לעומק את המהותי והמשמעותי להם.

ניסוח אני מאמין חינוכי בסדנאות שלנו

ב'מצפן חינוכי אישי' אנחנו מזמינים צוותים של נשות ואנשי חינוך לנסח היבטים מהאני מאמין חינוכי שלהם על-ידי התבוננות פנימה והקשבה לקצה הידיעה. 

  • מיועד לצוותים חינוכיים בבתי ספר, בארגונים חינוכיים, צוותי הוראה במכללות ואוניברסיטאות.
  • המהלך דורש 12 שעות שיכולות להיות מחולקות ל 2-4 מפגשים. 
  • המפגשים פנים אל פנים. במקרים מיוחדים ניתן לחשוב יחד על חלופות היברידיות.
  • מספר המשתתפים מוגבל בשלב זה לעד 15.
  • אפשרות להמשך תמיכה במהלך גם לאחר תום המפגשים.
 
 ליצירת קשר: אורית פרנפס 054-4973757    תומר שגב 052-8196212 

לקריאה נוספת

conversation

הקשבה 'למצפן חינוכי אישי' – סדנה עם צוות חינוכי

מצפן חינוכי אישי יוצא לדרך.
בתחילת החופש הגדול קיימנו סדנה ראשונה בת 10 שעות עם צוות מורים בבית-ספר על יסודי איזורי בעמק יזרעאל. הנכחנו את האפשרות של ניסוח מהות חינוכית של המשתתפים באמצעות פרקטיקות מתקדמות של הקשבה וניסוח משמעות בתוך קונטקסט צוותי, שיתופי ותומך. צעד חשוב לקראת הצעדים הבאים…

קרא עוד »

מצפן חינוכי אישי – קצת יותר מנאום מעלית

מצפן חינוכי אישי נולד במרץ 2021, ומאז החל ללכת ולפגוש עולם. המפגש עם העולם ביקש מאיתנו לנסח – מה זה מצפן חינוכי אישי, למה זה חשוב ומה מאפיין את המהלך שלו. רצינו להבהיר את כל אלה באופן פשוט ונגיש דיו, אבל גם נאמן למהות ולרעיונות העמוקים שבסיס מצפן חינוכי אישי. 

קרא עוד »

ניסוח של ידיעה מעורפלת

המאמר הזה עוסק בתחושה שיש ידיעה משמעותית שרוצים לבטא החוצה, אבל היא מעורפלת עדיין ולא ברור איך לבטא אותה. בהנחה שחשוב לנו לנסח את הידיעה הזו, להבהיר אותה ולדייק אותה – איך עושים את זה?

קרא עוד »

נשות חינוך שהשתתפו בסדנאות שלנו אומרות

 

 

אלירז: ההקשבה הזו, לתת לבן אדם את האפשרות להקשיב. להיות קשוב אל תוך עצמו, לקולות שלו אל תוך עצמו, אל מול הסביבה שלו. ורק המקום הצנוע הזה, אל מול זה, ואיזה דבר נפלא יוצא.

  

מיכל: אני חושבת שהמתנה הכי גדולה ביומיים האלה היתה באמת המקום המאפשר הזה. שניה להסתכל על עצמינו פנימה, כי זה לא דברים שקורים לנו ביומיום, ואין לנו הזדמנויות לדברים האלה ביומיום. כל המקומות האלה מגדילים כל אחד מאיתנו והופכים אותנו ליותר בשלים ויותר מפותחים.

 

נעה: ההתנסות עזרה להביא את האינטואיציה דווקא למקומות שאני פחות מורגלת. אני חושבת שבמיוחד בתחום החינוכי קל מאד לדבר בקלישאות. אנחנו מכירים ביטויי לשון שנשחקו כבר מרוב שמשתמשים בהם והם כבר לא אומרים שום דבר. יש משהו טוב בלעצב, לשייף, ולדייק את הדברים שלי. וזה גם נחמד שזה שלי. זה גם חדש.

 

הדס: זה חיבר אותי בין המקצועי לאישי. זה נתן חיבור לילדה שבי. יש את הרובד המקצועי של מה חשוב לי בתור מורה ויש את מה שחשוב לי פנימה. פתאום הבנתי שמה שחשוב לי שיקרה זה גם מה שחשוב לי שיקרה לילדה פנימה.

 

אורלי: אני מרגישה שאני נמצאת במקום של הרגל. התרגלתי, לשטוח את האג'נדה החינוכית שלי, לדברר את מה שאני מאמינה בו. אני עומדת מאחורי הדברים, אבל התהליך עזר לי לבחון את זה שוב ולראות אם זה עדיין מדויק.

 

 


"לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם..." (ג'נדלין)