לחשוב בקצה הידיעה – לנשות ואנשי חינוך

לחשוב בקצה הידיעה

לנשות ואנשי חינוך

להתחבר אל המשמעות 

 

הגענו לעשייה חינוכית כי אנחנו חשים במשמעות בתוכנו, גם אם איננו יודעים לנסח אותה.

המשימות האינסופיות, הדרישות החיצוניות, המורכבות בעשיה החינוכית, יוצרים רעש שבו המחט של המצפן האישי שלנו מסתובבת להמון כיוונים ומבלבלת אותנו. אבל המצפן האמיתי נמצא אצלינו פנימה, במקום בו שוכנת המשמעות שייחודית לכל אחת ואחד מאיתנו.

מתי לאחרונה היית בקשר עם המשמעות החינוכית הייחודית שבך? מתי ניסית לתת לו מילים וצורה? להתחבר אליו כדי להניע את היומיום החינוכי שלך? בכוחה של המשמעות הייחודית הפנימית שבך, להנחות את הדרך החינוכית ולאפשר את ההתמודדות עם אתגרי החינוך היומיומיים.

חשיבה בקצה הידיעה (יוג'ין ג'נדלין) הוא מהלך של גילוי וניסוח משמעויות פנימיות מתוך הניסיון והמומחיות בתחום החינוך, שמטרתו להניע קדימה את מי שאנחנו כאנשי ונשות חינוך ואת העשייה שלנו

חשיבה בקצה הידיעה (TAE) - פרופ' יוג'ין ג'נדלין

 

המהלך הנוכחי פותח בהשראת הפרקטיקה – חשיבה בקצה הידיעה (TAE) שפיתח פרופ' יוג'ין ג'נדלין, פרופ' לפילוסופיה ולפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקאגו

זוהי דרך שיטתית לחשוב על העולם ועל עצמנו מעבר למה שאנו יודעים בהכרתנו, ולנסח משמעות מהקצה בו נגמרות המילים, אך יש לנו ידיעה שעדיין לא התנסחה. 

 

חשיבה בקצה הידיעה כמענה לאתגרי החינוך העכשוויים

כאנשי ונשות חינוך אנחנו תמיד נמצאים במתח בין שני קצוות:

בקצה האחד, שגרת העבודה החינוכית המאתגרת, המתבצעת תחת עומס ומתן מענה לצרכים השונים של המשתתפים במערכת. הפער שבין הרצון והחלום להשפיע אל מול הקושי לממש זאת במציאות, גורסים את היצירתיות ואת חדוות העשייה, ועלולים ליצור שחיקה מתמשכת. 

ובקצה השני, הדחף החי ליצור משמעות בעבודה החינוכית יוצר התחדשות וצמיחה כנגד השחיקה והאינרציה.

ולכאן מתחבר המהלך הזה שעוזר לנו לגלות מתוכנו תשובות חדשות לשאלות מוכרות, ומחזיר את החיוניות והמשמעות, ומעמיק את עבודת החינוך: 

  • מה משמעותי לי בחינוך?
  • לשם מה אני עושה את מה שאני עושה?
  • מה ייחודי רק לי ולדרך שלי בחינוך?

איך זה קורה?

במהלך חשיבה בקצה הידיעה בשדה החינוכי, מנסחים אנשי חינוך ומדייקים את העצמי החינוכי שלהם, את המומחיות הייחודית, באופן אותנטי ואישי. 

ההקשבה פנימה ופיתוח ניסוחים אותנטיים של המהות החינוכית, מדייקים משמעות ומחוללים שינוי פנימי שיוצר תמורה גם בעשייה החינוכית.  

בסיום התהליך נוצרת אמירה חינוכית אישית, יציבה ומדויקת, שמבססת ביטחון עצמי בדרך החינוכית ובהגשמה האישית. 

שתי דרכים ללמוד, לחשוב, להבין:

האחת, לארגן מחדש מושגים ישנים ומוכרים.

השנייה, לעמוד בנקודה שבה אנחנו תקועים, היכן שמורגשת תחושה שיש שם עוד מה שרוצה להתבטא אבל לא יודע בינתיים איך, לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם.

יוג'ין ג'נדלין

לחשוב בקצה הידיעה בחינוך - למה?

מהלך חשיבה בקצה הידיעה מאפשר שהות ומרחב לעיסוק מקצועי מעמיק במהות החינוכית האישית של נשות ואנשי חינוך. לתהליך זה יתרונות משמעותיים:

1. חיבור למשמעות פנימית שמעוררת ומחייה את העבודה היומיומית ומאפשרת התחדשות.

2. יצירת אמירה חינוכית יציבה ומדוייקת שמבססת ביטחון עצמי, ומאפשרת ביטוי רעיונות שעד כה קשה היה לבטאם. 

3. תמיכה בגילוי האמת שלנו – זיהוי המשמעותי בתוך השגרה העמוסה והלוחצת.

4. יצירת חדשנות חינוכית תוך שחרור מדפוסים אוטומטיים ואינרציה.

5. תזכורת לעצמנו מדוע אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים ומה משמעותי וייחודי בזה.

לחשוב בקצה הידיעה לנשות ואנשי חינוך - סדנה ללימוד הכלי וליישומו

הסדנה מתאימה לאנשי ונשות חינוך באקדמיה, ארגונים חינוכיים, בתי-ספר יסודיים, על-יסודיים, גנים ובחינוך הבלתי פורמאלי. 

סדנה ללימוד הכלי ויישומו

10-12 שעות שבהן נלמד את בסיס השיטה כולל 5 צעדים ראשונים שלה לניסוח משמעויות שעד עכשיו לא יכולנו לבטא. הסדנה תכלול את לימוד הכלי "חשיבה בקצה הידיעה" (5 הצעדים הראשונים שלו), ותכלול יישום של כל משתתפ.ת באיזור המומחיות שלו.ה.

מומלץ שהסדנה תהיה בימים מרוכזים (2-3 ימים).

ליווי והטמעה

סדנת חשיבה בקצה הידיעה בחינוך עוסקת בלימוד השיטה ויישומה. כדי למצות את הפוטנציאל הטמון בה לאורך זמן להתפתחות וצמיחה מקצועית, ולהפוך את הכלי למשמעותי בעולם המקצועי ובכלל, רצוי למצוא דרכים להטמיע את הכלי בשגרות המקצועיות, תוך קבלת הכוונה וליווי מידי פעם. 

ישנם מודלים שונים לתמיכה וליווי, ואפשר להתאימם על-פי הצורך.

  • המפגשים פנים אל פנים. 
  • מספר המשתתפים מוגבל ל-15.
  • התכנית מוכרת ב"גפן" (תכנית מספר 14642)

נשות חינוך שהשתתפו בסדנאות שלנו אומרות

אלירז
אלירזסגנית חטיבה ומורה בבית-ספר עמקים-תבור
קרא עוד
התאפשר לי (ולנו כצוות) להתנתק מהעשייה החינוכית המואצת ולהתפנות לתהליך של התבוננות והתכנסות פנימה, עם הקשבה לקולות העמוקים שקיימים בי אבל לא תמיד אני מודעת וקשובה להם. תהליך הבירור העצמי של המהות החינוכית שלי, סייע לי להגדיר את ה"ערך הסגולי" שלי בביה"ס וחיבר אותי לסיבה המשמעותית שבגללה אני כל כך נהנית ומוקירת תודה על כך שאני אשת חינוך בביה"ס שלנו. בסיום הסדנא הרגשתי שכל המשתתפים מחוברים לעצמם ולכוחות הגלומים בהם, כמו כלי כסף שעברו תהליך ניקוי והם מבריקים וזוהרים יותר. במקביל לתהליך האישי, התקיים תהליך קבוצתי מרגש, בו הקשבנו אחד לשני והתוודענו לערך הסגולי של כל אחד ואחת. הסדנא העצימה אותנו אישית וקבוצתית ואני בטוחה שה"מנגינה" החינוכית של המשתתפים היתה עשירה ומדויקת יותר והדהדה גם לתלמידים.
מיכל
מיכלמורה בבית-ספר עמקים-תבור
קרא עוד
אני חושבת שהמתנה הכי גדולה ביומיים האלה היתה באמת המקום המאפשר הזה. שניה להסתכל על עצמינו פנימה, כי זה לא דברים שקורים לנו ביומיום, ואין לנו הזדמנויות לדברים האלה ביומיום. כל המקומות האלה מגדילים כל אחד מאיתנו והופכים אותנו ליותר בשלים ויותר מפותחים.
נעה ספוז'ניק
נעה ספוז'ניקמורה בתיכון החממה
קרא עוד
ההתנסות עזרה להביא את האינטואיציה דווקא למקומות שאני פחות מורגלת. אני חושבת שבמיוחד בתחום החינוכי קל מאד לדבר בקלישאות. אנחנו מכירים ביטויי לשון שנשחקו כבר מרוב שמשתמשים בהם והם כבר לא אומרים שום דבר. יש משהו טוב בלעצב, לשייף, ולדייק את הדברים שלי. וזה גם נחמד שזה שלי. זה גם חדש.
הדס שדות
הדס שדותיזמית חינוכית ומורה למדעים
קרא עוד
זה חיבר אותי בין המקצועי לאישי. זה נתן חיבור לילדה שבי. יש את הרובד המקצועי של מה חשוב לי בתור מורה ויש את מה שחשוב לי פנימה. פתאום הבנתי שמה שחשוב לי שיקרה זה גם מה שחשוב לי שיקרה לילדה פנימה.
נגה
נגה סגנית מנהלת, עמקים תבור (היום מנהלת)
קרא עוד
אני ממש מרגישה שזה מחזיר את הניצוץ בשנה שהיא כל כך טעונה וכל כך מתישה, יש משהו בשיח הזה שהוא מזכיר רגע את הניצוץ גם רמה האישית אבל באמת גם ברמת האנשים שאני עובדת איתם, מכירת תודה
הקודם
הבא

מעט עלי

ד"ר אורית פרנפס

חוקרת תהליכי למידה, מרצה במשך שנים באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון. חקרה בין היתר שימושים של ייצוגים חזותיים בלמידה והבנה, וחוויות למידה משמעותיות. בשנים האחרונות מפתחת את גישת "למידה מתנועת החיים". משלבת בין ידע מדעי על תהליכי למידה לבין הפילוסופיה של ג'נדלין שמאפשרת נקודת מבט חדשנית על היבטים של למידה. מוסמכת בהתמקדות ובעלת נסיון רב בהנחית חשיבה בקצה הידיעה (TAE).

ליצירת קשר: 054-4973757  orit@parnafes.org

 

מאמרים קצרים על "חשיבה בקצה הידיעה בחינוך" ("מצפן חינוכי אישי")

conversation

הקשבה 'למצפן חינוכי אישי' – סדנה עם צוות חינוכי

מצפן חינוכי אישי יוצא לדרך.
בתחילת החופש הגדול קיימנו סדנה ראשונה בת 10 שעות עם צוות מורים בבית-ספר על יסודי איזורי בעמק יזרעאל. הנכחנו את האפשרות של ניסוח מהות חינוכית של המשתתפים באמצעות פרקטיקות מתקדמות של הקשבה וניסוח משמעות בתוך קונטקסט צוותי, שיתופי ותומך. צעד חשוב לקראת הצעדים הבאים…

קרא עוד »

מצפן חינוכי אישי – קצת יותר מנאום מעלית

מצפן חינוכי אישי נולד במרץ 2021, ומאז החל ללכת ולפגוש עולם. המפגש עם העולם ביקש מאיתנו לנסח – מה זה מצפן חינוכי אישי, למה זה חשוב ומה מאפיין את המהלך שלו. רצינו להבהיר את כל אלה באופן פשוט ונגיש דיו, אבל גם נאמן למהות ולרעיונות העמוקים שבסיס מצפן חינוכי אישי. 

קרא עוד »
קצה הידיעה

קצה הידיעה

TAE, חשיבה בקצה הידיעה, היא הפרקטיקה השניה שפרופ' יוג'ין ג'נדלין פיתח, לאחר ההתמקדות. זוהי דרך שיטתית לחשוב על העולם ועל עצמינו מעבר למה שידוע לנו בהכרה, מעבר לקצה הידיעה – על-ידי התייחסות ישירה אל משמעויות שאינן מנוסחות עדיין במילים, אבל הקצה שלהן מורגש.

קרא עוד »


"לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם..." (ג'נדלין)

ashim-d-silva-100979

שנשמור על קשר?

הירשמו לניוזלטר וקבלו למייל עדכונים ותכנים ממני: פוסטים בבלוג, ועדכונים ישר מהתנור על כל מה שחדש כאן. המייל שלכם יישאר חסוי.

דילוג לתוכן