מצפן חינוכי אישי

לכוונן תפיסות חינוכיות מתוך התבוננות והקשבה פנימה

מהלך ייחודי וחדשני לעבודת עומק עם צוותי מורים - התבוננות והקשבה המביאות בהירות, דיוק ואיכות לעשייה החינוכית

הרציונל

בתקופה מיוחדת זו, לאחר טלטלת הקורונה והאופן בה היא אתגרה את המעשה החינוכי, חשוב לחבק את ההזדמנות להמציא עצמינו מחדש, ולא 'לקרוס' לתוך דפוסים ישנים וידועים. בדיוק בנקודה זו, בה מחפשים מגדלור חיצוני שלאורו אפשר ללכת, אנו מזמינים לעצור ולמצוא את המצפן האישי הפנימי שמכוון אותנו למהותנו החינוכית.

 

אנחנו מציעים מהלך עם צוותים חינוכיים שעוסק בתפיסותיהם החינוכיות בדרך שמחברת למקורות הפנימיים, מדייקת מצפן חינוכי אישי, ומניעה קדימה את המעשה החינוכי.

ההתנסות מבוססת על ניסוח הקול האישי החינוכי בדרכים ובפרקטיקות של הקשבה והתבוננות שמהותן חיבור אל משמעויות פנימיות, המבוססות על חוויות של אנשי החינוך בעשייה היומיומית לאורך השנים. בשונה מניסוחים שגורים ותבניתיים, כל אחד מהקולות האישיים שמתנסחים הוא תרומה ייחודית וחדשה.

 

ההתנסות תורמת לכוונון עדין ומדויק של המצפן הפנימי החינוכי של כל איש חינוך (מנהלים, מורים, תומכי הוראה, וכל אדם שעוסק במעשה החינוכי) שישתתף בה, וככזו היא בעלת ערך חינוכי אישי, שיש לה השלכות על האיכות בעבודת ההוראה ובקשר עם התלמידים. ההתבוננות וההקשבה פנימה הם מחוללי שינוי, ובכוחם להזרים אנרגיה חדשה ולתרום לאקלים החינוכי המיטבי בעצם יצירת מרחב שמאפשר מקום לאישי ולמקצועי, ומאפשר למשתתפים לבחון לעומק את המהותי והמשמעותי להם.

 

אופן ההתנסות

  • 4 מפגשים שבועיים בני שלוש שעות.
  • אפשרות למפגשים פנים אל פנים, בזום, או משולב.
  • מיועד לקבוצת מורים מעוניינים מבית-הספר – אפשרי בשיתוף עם בית-ספר נוסף.
  • מספר המשתתפים מוגבל בשלב זה ל 10.
  • אפשרות להמשך תמיכה במהלך גם לאחר תום המפגשים.

שתי דרכים ללמוד, לחשוב, להבין:

האחת, לארגן מחדש מושגים ישנים ומוכרים.

השנייה, לעמוד בנקודה שבה אנחנו תקועים, היכן שמורגשת תחושה שיש שם עוד מה שרוצה להתבטא אבל לא יודע בינתיים איך, לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם.

יוג'ין ג'נדלין

 

מורות שהשתתפו בהתנסות הראשונה אומרות:

נעה: ההתנסות עזרה להביא את האינטואיציה דווקא למקומות שאני פחות מורגלת. דיברתי בלי לחשוב יותר מידי, זה בא ממקום אחר בראש, והרגשתי שזה מלמד מעשיר. אני חושבת שבמיוחד בתחום החינוכי קל מאד לדבר בקלישאות. אנחנו מכירים ביטויי לשון שנשחקו כבר מרוב שמשתמשים בהם והם כבר לא אומרים שום דבר. יש משהו טוב בלעצב, לשייף, ולדייק את הדברים שלי. וזה גם נחמד שזה שלי. זה גם חדש.

 

הדס: זה חיבר אותי בין המקצועי לאישי. זה נתן חיבור לילדה שבי. יש את הרובד המקצועי של מה חשוב לי בתור מורה ויש את מה שחשוב לי פנימה. פתאום הבנתי שמה שחשוב לי שיקרה זה גם מה שחשוב לי שיקרה לילדה פנימה.

 

אורלי: אני מרגישה שאני נמצאת במקום של הרגל, התרגלתי, לשטוח את האג'נדה החינוכית שלי, לדברר את מה שאני מאמינה בו, ואני עומדת מאחורי הדברים, אבל התהליך עזר לי לבחון את זה שוב ולראות אם זה עדיין מדויק.

מי אנחנו

ד"ר אורית פרנפס

ד"ר אורית פרנפס

אני חוקרת תהליכי למידה, מרצה לשעבר באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון. בשנים האחרונות מפתחת את גישת "למידה מתנועת החיים". משלבת בין ידע מדעי על תהליכי למידה לבין פילוסופיה שמאפשרת נקודת מבט חדשנית על היבטים של למידה (הפילוסופיה של ג'נדלין).

במהלך 12 שנים בהן לימדתי וחקרתי באוניברסיטה, לימדתי קורס שמטרתו העיקרית היתה לפתח את תפיסותיהם החינוכיות של הסטודנטים דרך חשיפה לפילוסופיות ומודלים שונים של חינוך. אחת המשימות הראשונות בקורס היתה לכתוב "אני מאמין חינוכי". במהלך השנים, שמתי לב שרבים מהסטודנטים כותבים היגדים שגורים, כמעט שחוקים. אני חיפשתי את האישי, האותנטי, החד פעמי, שלא נשמע מעולם. בשתי הגרסאות האחרונות של הקורס התחלתי לשלב פרקטיקות חדשות לניסוח מתוך תחושת המשמעות הפנימית ("חשיבה מעבר לקצה הידיעה"). השינוי בהיגדי האני מאמין היו דרמטיים כמו גם התחושות של הסטודנטים והחיבור שלהם למסמך שיצרו. אלה היו התנסויות קצרות יחסית, בתוך המגבלות של קורס אקדמי. אבל הרעיון למהלך משמעותי עם מורים החל לנבוט, והוא צומח בחודשים האחרונים במופע חדש ומעודכן: מצפן חינוכי אישי.

 

תומר שגב

מרתקים אותי  חיבורים. חיבורים בין תחומים, חיבורים בין אנשים, חיבורים בין רעיונות ובין דיסציפלינות. בייחוד חיבורים 'לא לינאריים' שאינם מובנים מאליהם. ובייחוד איך החיבורים האלה קשורים למערכות שונות – פיסיות, ארגוניות ואנושיות. עוסק הרבה שנים באזורי התפר שבין טכנולוגיה, מנהיגות, שינוי וחינוך. מאמין בפיתוח הקשבה כפרקטיקת שינוי ישראלית. 

בעל תואר מוסמך בפיסיקה יישומית בתחום הלייזרים, והסמכה ב'התמקדות' בעולם ההקשבה. 

התמזל מזלי להיחשף ל'מצפן החינוכי האישי' בשלביו הראשונים, להיות פעיל ביצירת הניסויים הראשונים שלו ב"מעבדה", לקחת חלק בכיול הכיוון העדין שלו, וכעת באתגר להביא אותו ליישום בשטח.

 

מצפן חינוכי אישי

ליצירת קשר:

אורית פרנפס  054-4973757  

orit@parnafes.org