רעיון שלישי: קצה הידיעה בציפייה אל החדש

באחת מהרצאותיו, ג'נדלין אומר:

"יש שתי דרכים ללמוד, לחשוב, להבין:

האחת, לארגן מחדש מושגים ישנים ומוכרים.

השנייה, לעמוד בנקודה שבה אנו תקועים, היכן שמורגשת תחושה שיש שם עוד מה שרוצה להתבטא אבל לא יודע בינתיים איך, לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם."

רעיון זה מדגיש את השהיה בקצה שממנו ההמשך לא נודע. הוא מבדיל בין שתי מערכות חשיבה – האחת, שמסתמכת על מבנים, מושגים ותבניות קיימות ומארגנת אותם מחדש, והשנייה, שמביאה אותנו למקום בו אנחנו תקועים, ורק חשים את הקצה שמתנבע בהמתנה להינשא קדימה אל מה שלא נודע עדיין. הנה דוגמה מוכרת לשתי המערכות הללו:

תכנונים ותכניות נעשות מהמקום שבו אנחנו עכשיו. אם אנחנו מצייתים להן באדיקות הן מאפשרות לנו להיות "יותר מאותו דבר"'. אז נניח שאנחנו מעוניינים לכתוב משהו – ברכה, מאמר קצר. אם אנחנו מתכננים מראש מה נרצה לכתוב, ואז פשוט נכתוב על-פי התכנית ללא הקשבה לקצוות שנוצרים בתהליך הכתיבה, אנחנו נשארים במקום בו היינו בתחילת התהליך, ולא מאפשרים לעצמינו לעשות צעדים קדימה אל עבר מה שלא ידענו קודם. לחילופין, אם נתייחס לתכנית, אבל לא כמסגרת נוקשה ומחייבת, אלא רק כסימון, כעוגן שנרצה להתייחס אליו. מה יקרה במהלך הכתיבה? מה שמתחיל להיכתב מנביע את ההמשך והמילים והמשפטים שמגיעים ומדייקים את עצמם, נושאים את התהליך קדימה. ומשצעדנו כך מספר צעדים, שוב איננו באותו מקום שהיינו בשעה שתכננו מה לכתוב. גם לא יכולנו לתכנן את הדבר שכרגע כתוב, כי הוא התנבע במהלך הכתיבה, וכל צעד הנביע את הצעד הבא. למעשה מה שכתוב עכשיו הוא בבחינת "לא נודע" עבור מי שהיינו בעת התכנון. במקום בו אנו כעת, ייתכן והמשך התכנון כבר לא רלוונטי או מבקש להשתנות מעט, ורעיונות חדשים עולים. 

להרחבה, אתם מוזמנים לקרוא פוסטים מומלצים בבלוג המתייחסים לרעיון זה.

להבין מתנועת החיים

להבין מתוך תנועת החיים

כמה פעמים ניסיתם להבין מושג, ממורה, מאדם אחר, מספר, והרגשתם שאתם מרפרפים, מבינים בערך, עוברים על הדברים באופן שטחי, אבל לא באמת יוצרים הבנה שמגיעה אל שכבות העומק? נתבונן ב"הבנה" דרך יישום שלושה רעיונות מתוך הפילוסופיה של ג'נדלין,

קרא עוד »
עמידה על הקצה

למידה מעבר לקצה

מה קורה כשמפנים תשומת לב למה שהתהליך מייצר בנו, וממתינים אל הצעד הבא שיביא אותנו למקומות שלא היה באפשרותנו לחזות קודם, ולהפצעת קצוות חדשים שלא ידענו שיכולים להתעורר בנו

קרא עוד »