מצפן חינוכי אישי

לנשות ואנשי חינוך

אני מאמין חינוכי

להתחבר אל הניצוץ שבך

 

יש בך ניצוץ. לפעמים הוא מורגש יותר ולפעמים פחות. אבל הוא תמיד שם. שואף להנחות את דרכך החינוכית. מול היומיום העמוס, ההתמודדות עם הכיתה המלאה בילדים עם מגוון צרכים, דרישות המערכת, ההורים התובעניים, התוכניות והכללים המשתנים – לפעמים אפשר לאבד את המגע עם הניצוץ.

מתי לאחרונה עצרת והיית בקשר עם הניצוץ שלך? מתי ניסית לתת לו מילים וצורה? להתחבר אליו כדי להניע את היומיום החינוכי שלך?

זיהוי ודיוק של הניצוץ – המשמעות והייחודיות הפנימית שבך – מפיח רוח חדשה, ביטחון אל מול התלמידים, ההורים והקולגות ומזרים אנרגיה חדשה למערכת כולה.

בוא.י לגלות מחדש את הניצוץ שבך, ולהפוך אותו לכוח בהתמודדות עם אתגרי החינוך היומיומיים. תנ.י לניצוץ שבך לכוון את המצפן החינוכי האישי שלך.

חשיבה בקצה הידיעה - פרופ' יוג'ין ג'נדלין

מהלך מצפן חינוכי אישי נועד לסייע לנשות ואנשי חינוך לנסח ולדייק את המשמעותי והייחודי להם – הניצוץ שלהם.

מצפן חינוכי אישי פותח בהשראת הפרקטיקה – חשיבה בקצה הידיעה (TAE) שפיתח פרופ' יוג'ין ג'נדלין, פרופ' לפילוסופיה ולפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקאגוזוהי דרך שיטתית לחשוב על העולם ועל עצמנו מעבר למה שידוע לנו בהכרה. הפרקטיקה מאפשרת ניסוח משמעות מעבר לקצה הידיעה – במקום בו נגמרות לנו המילים, אבל יש לנו עוד ידיעה רחבה שלא התנסחה עדיין.

מצפן חינוכי אישי רותם את פרקטיקת חשיבה בקצה הידיעה, כדי לסייע לאנשי חינוך לחקור את המשמעותי להם בחינוך, ולגלות את החדש מתוך מה שלא היה ידוע להם עד כה בהכרה.

 

מצפן חינוכי אישי כמענה לאתגרי החינוך העכשוויים

כאנשי ונשות חינוך אנחנו תמיד נמצאים במתח בין שני קצוות.

בקצה האחד, שגרת העבודה החינוכית הקשה והמאתגרת שלנו מתבצעת תחת עומס רב ודרישות אינסופיות מצד המערכת. היא דורשת עבודה יומיומית מול תלמידים רבים בעלי צרכים שונים. העמידה מול ההורים יוצרת עומס רגשי רב. הפער שבין הרצון והחלום אל מול חוסר היכולת לממש אותו במציאות, מתסכלים ומרוקנים מאנרגיות. ומעל הכל, גלגלי האינרציה גורסים את היצירתיות וחדוות העשייה, ועלולים ליצור שחיקה מתמשכת.

ובקצה השני, הניצוץ עוד שם. הדחף החי ליצור משמעות, ייחודיות ואטרקטיביות בעבודה החינוכית הוא כוח היוצר אנרגית התחדשות וצמיחה כנגד השחיקה והאינרציה.

מצפן חינוכי אישי מתחבר בדיוק לכוח היוצר, זה שמחדש, מעורר ומחייה, ועוזר לנו, נשות ואנשי חינוך, לגלות מתוכנו תשובות חדשות ולא שגרתיות ומוכרות לשאלות:

  • מה משמעותי לי בחינוך?
  • לשם מה אני עושה את מה שאני עושה, ואיך שאני עושה?
  • מה ייחודי רק לי ולדרך שלי בחינוך? מה אני מביא.ה לעולם החינוך?

עיסוק בקצה הידיעה בשאלות האלה מחזיר את החיוניות ואת המשמעות לעבודת החינוך היומיומית ומדייק את מה שאנחנו עושים בחינוך.

מצפן חינוכי אישי - איך זה עובד?

'מצפן חינוכי אישי' הוא מהלך שבאמצעותו אנשי חינוך עם התנסויות עשירות בחינוך, מנסחים ומדייקים את העצמי החינוכי שלהם, הניצוץ שלהם.

בתהליך גילוי פנימי זה מתפתח ניסוח אותנטי ואישי של המהות החינוכית. 

ההקשבה פנימה והניסוח שמדייק משמעות מורגשת מחוללים שינוי, ובכוחם להזרים אנרגיה חדשה ולתרום לאקלים חינוכי מיטבי.

שתי דרכים ללמוד, לחשוב, להבין:

האחת, לארגן מחדש מושגים ישנים ומוכרים.

השנייה, לעמוד בנקודה שבה אנחנו תקועים, היכן שמורגשת תחושה שיש שם עוד מה שרוצה להתבטא אבל לא יודע בינתיים איך, לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם.

יוג'ין ג'נדלין

כל הסיבות להשתתף בתכנית מצפן חינוכי אישי

מצפן חינוכי אישי מאפשר שהות ומרחב לעיסוק מקצועי מעמיק במהות החינוכית האישית של נשות ואנשי חינוך. לתהליך זה יתרונות משמעותיים:

1. חיבור למשמעות פנימית שמעוררת ומחייה את העבודה היומיומית וטוענת באנרגית התחדשות.

2. יצירת אמירה חינוכית יציבה ומדוייקת שמבססת ביטחון עצמי, ומעוררת הערכה וקבלה בקרב אנשי מקצוע והורים. 

3. תמיכה בגילוי האמת שלנו – המצפן האישי שמסייע לזהות את המשמעותי בתוך השגרה העמוסה והלוחצת.

4. יצירת חדשנות חינוכית תוך שחרור מדפוסים אוטומטיים ואינרציה.

5. תזכורת לעצמנו מדוע אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים ומה משמעותי וייחודי בזה.

מסלולי התכנית

מצפן חינוכי אישי מומלץ לאנשי ונשות חינוך בבתי-ספר יסודיים, על-יסודיים, גנים ובחינוך הבלתי פורמאלי. המסלולים המוצעים:

מסלול 1 – מצפן חינוכי אישי – 10 שעות של למידת כלי רב עוצמה, דרך יישומו בתהליכי ניסוח משמעות אישית חינוכית. נלמד את הרעיונות מאחורי "חשיבה בקצה הידיעה" ואת הפראקטיקה של ניסוח מתוך משמעות שאין לה עדיין מילים. נלמד לעבוד בפארטנרשיפ שייחודי לגישה לתמיכה בתהליכי ניסוח משמעות. ניישם את הפרקטיקה על פרוייקט משלנו.

מסלול 2 – מצפן חינוכי אישי לדרך – 30 שעות של תהליך ללימוד הפרקטיקה שבבסיס מצפן חינוכי אישי, הכוללת תהליך ניסוח אישי, יחד עם ביסוס שגרה והפיכת השיטה לכלי עבודה קבוע שמלווה אותנו בעבודתנו.

  • אפשרות למפגשים היברידיים, או בזום.
  • מספר המשתתפים מוגבל לעד 15.
  • תכנית 'מצפן חינוכי אישי' מוכרת ב"גפן".

נשות חינוך שהשתתפו בסדנאות שלנו אומרות

אלירז
אלירזסגנית חטיבה ומורה בבית-ספר עמקים-תבור
קרא עוד
התאפשר לי (ולנו כצוות) להתנתק מהעשייה החינוכית המואצת ולהתפנות לתהליך של התבוננות והתכנסות פנימה, עם הקשבה לקולות העמוקים שקיימים בי אבל לא תמיד אני מודעת וקשובה להם. תהליך הבירור העצמי של המהות החינוכית שלי, סייע לי להגדיר את ה"ערך הסגולי" שלי בביה"ס וחיבר אותי לסיבה המשמעותית שבגללה אני כל כך נהנית ומוקירת תודה על כך שאני אשת חינוך בביה"ס שלנו. בסיום הסדנא הרגשתי שכל המשתתפים מחוברים לעצמם ולכוחות הגלומים בהם, כמו כלי כסף שעברו תהליך ניקוי והם מבריקים וזוהרים יותר. במקביל לתהליך האישי, התקיים תהליך קבוצתי מרגש, בו הקשבנו אחד לשני והתוודענו לערך הסגולי של כל אחד ואחת. הסדנא העצימה אותנו אישית וקבוצתית ואני בטוחה שה"מנגינה" החינוכית של המשתתפים היתה עשירה ומדויקת יותר והדהדה גם לתלמידים.
מיכל
מיכלמורה בבית-ספר עמקים-תבור
קרא עוד
אני חושבת שהמתנה הכי גדולה ביומיים האלה היתה באמת המקום המאפשר הזה. שניה להסתכל על עצמינו פנימה, כי זה לא דברים שקורים לנו ביומיום, ואין לנו הזדמנויות לדברים האלה ביומיום. כל המקומות האלה מגדילים כל אחד מאיתנו והופכים אותנו ליותר בשלים ויותר מפותחים.
נעה ספוז'ניק
נעה ספוז'ניקמורה בתיכון החממה
קרא עוד
ההתנסות עזרה להביא את האינטואיציה דווקא למקומות שאני פחות מורגלת. אני חושבת שבמיוחד בתחום החינוכי קל מאד לדבר בקלישאות. אנחנו מכירים ביטויי לשון שנשחקו כבר מרוב שמשתמשים בהם והם כבר לא אומרים שום דבר. יש משהו טוב בלעצב, לשייף, ולדייק את הדברים שלי. וזה גם נחמד שזה שלי. זה גם חדש.
הדס שדות
הדס שדותיזמית חינוכית ומורה למדעים
קרא עוד
זה חיבר אותי בין המקצועי לאישי. זה נתן חיבור לילדה שבי. יש את הרובד המקצועי של מה חשוב לי בתור מורה ויש את מה שחשוב לי פנימה. פתאום הבנתי שמה שחשוב לי שיקרה זה גם מה שחשוב לי שיקרה לילדה פנימה.
נגה
נגה סגנית מנהלת, עמקים תבור (היום מנהלת)
קרא עוד
אני ממש מרגישה שזה מחזיר את הניצוץ בשנה שהיא כל כך טעונה וכל כך מתישה, יש משהו בשיח הזה שהוא מזכיר רגע את הניצוץ גם רמה האישית אבל באמת גם ברמת האנשים שאני עובדת איתם, מכירת תודה
הקודם
הבא

מעט עלי

ד"ר אורית פרנפס – מובילת השיטה בישראל

חוקרת תהליכי למידה, מרצה במשך שנים באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בן-גוריון. חקרה בין היתר שימושים של ייצוגים חזותיים בלמידה והבנה, וחוויות למידה משמעותיות. בשנים האחרונות מפתחת את גישת "למידה מתנועת החיים". משלבת בין ידע מדעי על תהליכי למידה לבין פילוסופיה שמאפשרת נקודת מבט חדשנית על היבטים של למידה (הפילוסופיה של ג'נדלין). מוסמכת בהתמקדות ובעלת נסיון בהנחית TAE.

ליצירת קשר: 054-4973757  orit@parnafes.org

מאמרים קצרים על "מצפן חינוכי אישי"

conversation

הקשבה 'למצפן חינוכי אישי' – סדנה עם צוות חינוכי

מצפן חינוכי אישי יוצא לדרך.
בתחילת החופש הגדול קיימנו סדנה ראשונה בת 10 שעות עם צוות מורים בבית-ספר על יסודי איזורי בעמק יזרעאל. הנכחנו את האפשרות של ניסוח מהות חינוכית של המשתתפים באמצעות פרקטיקות מתקדמות של הקשבה וניסוח משמעות בתוך קונטקסט צוותי, שיתופי ותומך. צעד חשוב לקראת הצעדים הבאים…

קרא עוד »

מצפן חינוכי אישי – קצת יותר מנאום מעלית

מצפן חינוכי אישי נולד במרץ 2021, ומאז החל ללכת ולפגוש עולם. המפגש עם העולם ביקש מאיתנו לנסח – מה זה מצפן חינוכי אישי, למה זה חשוב ומה מאפיין את המהלך שלו. רצינו להבהיר את כל אלה באופן פשוט ונגיש דיו, אבל גם נאמן למהות ולרעיונות העמוקים שבסיס מצפן חינוכי אישי. 

קרא עוד »
קצה הידיעה

קצה הידיעה

TAE, חשיבה בקצה הידיעה, היא הפרקטיקה השניה שפרופ' יוג'ין ג'נדלין פיתח, לאחר ההתמקדות. זוהי דרך שיטתית לחשוב על העולם ועל עצמינו מעבר למה שידוע לנו בהכרה, מעבר לקצה הידיעה – על-ידי התייחסות ישירה אל משמעויות שאינן מנוסחות עדיין במילים, אבל הקצה שלהן מורגש.

קרא עוד »


"לעמוד על הקצה, ולהמתין שהחדש יגיע, זה שמופיע רענן, שלא הופיע מעולם..." (ג'נדלין)

ashim-d-silva-100979

שנשמור על קשר?

הירשמו לניוזלטר וקבלו למייל עדכונים ותכנים ממני: פוסטים בבלוג, ועדכונים ישר מהתנור על כל מה שחדש כאן. המייל שלכם יישאר חסוי.

דילוג לתוכן